Jak se zbavit závislosti

Závislost není moc příjemná věc, může nám poměrně hodně ovlivnit naše životy, je určitě nezdravá, neprospívá našemu zdraví. Když se rozhodnete, že chcete změnit svůj životní styl, je to dobré. Rozhodně musíte chtít vy sami, ne to, že to po vás chce okolí. Zbavit se závislosti není nic snadného, ale rozhodně to není něco, co se nedá splnit. Každým rokem je akce „suchý únor“, to znamená, že lidé tento měsíc nepijí jakýkoli alkohol. Důvodem je i jakási zkouška, zda opravdu vydržíte měsíc nepít, jak to zvládnete. Ale také i to, že je únor nejkratší měsíc v roce. Zkoušeli jste to?

závislost na sladké

Nemusíte nyní rozhodnout se nepít zrovna tento měsíc a čekat tedy několik měsíců. No a můžete si třeba říct, že přestanete pít alkohol, že přestanete kouřit cigarety, že se přestanete přejídat, že přestanete jíst třeba hodně sladkostí, že přestanete trávit spousta vašeho volného času jen na internetu, na sociálních sítích, že cokoli…. Nejlépe je začít třeba tím, že tohle nebudete jíst, pít či dělat třeba týden, to je v podstatě dobré, ne hnedka už navždy. Někomu může vyhovovat to, že si řekne: „Udělám vše pro to, abych dneska nepil/a alkohol, nezapálil/a si cigaretu, nejedl/a sladké…. Jeden den se dá lépe zvládnout, že ano? Když zvládnete jeden den, tak druhý den je o trochu lepší, opět si dejte předsevzetí, že druhý den nebudete pít, kouřit, jíst sladké jídlo a podobně. Další a další den bude přeci jen lepší. Někomu pomáhá, že si třeba bude psát deník o svých pocitech.

závislosti

Někomu třeba pomáhá, že cigarety nahradí žvýkačkami, že místo alkoholu bude pít jakékoli nealkoholické pití, postačí si jen vybrat, je tolik různých čajů, minerálek, džusů, limonád. Někomu zase pomůže, že když dostane chuť, jde se třeba projít, dá si sprchu, jde si zaběhat. Je určitě dobré ten čas, který jste věnovali nějaké závislosti věnovat něčemu. Umělecké tvorbě, nějakému koníčku, sportu, vyberte si cokoli. Rozhodně není dobré, pokud trávíte nějaký čas v rizikovém prostředí nebo s lidmi, s kterými jste třeba jedli sladké, popíjeli, kouřili cigarety a podobně. A není na škodu kontaktovat adiktologa, psychologa, nebo jiného odborníka, který vám určitě rád se závislostí pomůže. Rozhodně to nikdy nevzdávejte.

Síla je ve vás.

Jinak je pravda, že se to ve dvou lépe táhne, co kdyby jste si našli třeba i nějakého parťáka, který by vás podporoval, který by řešil také nějakou závislost a společně by proti ní s vámi bojoval, tak co vy na to? Nikdy není pozdě a nic rozhodně není nemožné. A pokud se závislosti zbavíte, budete mít radost ze života a konečně svobodu. A ano, budete zdravější! 

Podobné příspěvky