Návštěvníci Českých Budějovic, kteří využijí ubytování v penzionu České Budějovice, mají možnost využít prohlídky města anebo se od něho odpoutat a vydat se na výlet do okolních míst, kterých je tu skutečně velmi mnoho, K těm nejatraktivnějším patří zámek Hluboká nad Vltavou, město Třeboň, největší český rybník Rožmberk, zatopené pískovny u Suchdola a Veselí nad Lužnicí, vodní nádrž Římov, klášter Zlatá Koruna, zřícenina hradu Dívčí Kámen, keltské oppidum Třísov, město a renesanční zámek Český Krumlov, rozhledna Kleť a Terčino Údolí v Nových Hradech.
Ve městě samotném se mnozí návštěvníci projdou po náměstí Přemysla Otakara II., vystoupají na Černou věž a prohlédnou si městské opevnění, polygonální baštu, kostel Obětování Panny Marie a Klášter dominikánů. K významným částem města patří i rozsáhlý park a Sokolský ostrov.
Co byste neměli při návštěvě města minout
Plovárna na Sokolském ostrově – Sokolský ostrov poskytuje kromě atletiky a tenisu také koupání, a to buď ve venkovním koupališti (pouze v létě), anebo v krytém plaveckém bazénu. V kryté hale je k dispozici i bazén pro děti, skokanský bazén, sauna, parní lázeň a skluzavky. Užít si můžete i do kaskády řešenou vířivku a vodní atrakci „divoká řeka“. Plavecký stadion je zároveň zajímavým architektonickým prvkem.
Park Stromovka – nebudete si tu připadat jako ve městě a naleznete tu pohodu a klid pro sportovní aktivity nebo pouhé procházky na čerstvém vzduchu. Rovněž lze využít ubytování České Budějovice v blízkosti parku, stranou od rušných silnic, ovšem zároveň půl druhého kilometru od historického centra města. Park vznikl v období socialismu, zhruba v polovině minulého století a od roku 1992 je zařazen mezi přírodní památky města. Prostor o rozloze téměř sedmdesáti hektarů je koncipován jako lesopark s volnými travnatými plochami a rybníkem Bagr, roste tu mnoho druhů dřevin, např. bříza, topol, buk, javor, dub, olše a lípa. Je možné tu jezdit na kole a in-line bruslích, zahrát si nohejbal a využít i půjčovny sportovních potřeb a občerstvení.