Kultura venkova

Na našem venkově se kultura drží jako něco, čeho je potřeba si vážit, jako odkaz našich předků nám. Kulturní akcí na vesnicích potom je od mysliveckých či jiných plesů, v plesové sezoně, až po dětský den pořádaný místními nadšenci.

divadelní sál

Ke kultuře vesnic patří také dobrovolné hasičské sbory, do kterých se často zapojují i oddíly dětí a následně mezi sebou pořádají jednotlivé vesnické oddíly závody, s přidruženou hudbou a zábavou až do večera. Větší vesnice mají též například recesní divadelní spolek, kulturní spolek, který pořádá pravidelně setkání rodáků a podobně.

A v naší vesnici máme již mnoho let jako kulturní akci pořádání pálení čarodějnic, kdy je obvyklé i zásah místního podnapilého hasičského sboru po tom, co vzplane po poryvu větru i co nemá. Hraje živá hudba, lidé se baví, opékají špekáčky, griluje se, staví se májka a všichni odchází domů pozdě večer, někteří to zvládnou až ráno. Další krásnou kulturní akcí je rozsvícení stromečku na začátku adventu, což se pořádá téměř v každém městě. U nás půl hodiny před rozsvícením, pustí pan starosta do místního rozhlasu vánoční hudbu a to už všichni vědí, že je ten správný čas vyrazit na náves, kde je připravený ozdobený stromeček, v obecním úřadu je občerstvovací stanice v podobě svařeného vína a punče, sladkostí a cukroví od každé hospodyňky pro každého, kdo bude mít chuť a samozřejmě nezapomínáme ani na naše mladé, pro ty zde máme zdarma čaj na zahřátí. Děti běhají sem a tam, těší se na rozsvícení stromku, celá vesnice se sejde. Potom všem popřeje pan starosta krásné svátky a začne se odpočítávat. Dětské hlásky křičí tři, dva, jedna, hurá a stromeček se rozzáří stejně jako oči dětí. Celá vesnice je spojena do jednoho velkého davu, zpívají se vánoční koledy a nastolí se tím i lepší sousedské vztahy, když si sousedé, co se nemají v lásce, příliš přihnou svařeného vína a celou akci zakončí k ránu v místním pohostinství, to jsou potom všechny spory zapomenuty.
divadelní sál

Kulturu nalezneme všude, stačí se jen dobře dívat. Nalezneme jí v ulicích velkých měst, divadelních sálech i obyčejných vesnických návsích.