Jak nám slouží elektrospotřebiče

V minulosti nebyl elektrický proud dlouho známý. A i když ho pak lidi poznali, často mu nedávali přednost a nedůvěřovali mu. Měli přece kamna na tuhá paliva, měli louče, svíčky nebo petrolejové lampy, dopravovali se pěšky nebo povozy taženými zvířaty, místo rozhlasu si zpívali sami a místo televize se dívali třeba z okna. Takže k čemu taková novota, jako je elektřina? Obzvlášť když u ní bylo riziko požáru nebo výpadků.

Ale pak se lidi přece jenom nechali zviklat. A začali elektřinu postupně víc a víc používat. A zjistili, že to vlastně vůbec nemusí být špatné. A tak se objevila postupem času celá dlouhá řada spotřebičů, které se pohánějí právě proudem. A dneska už si nedokážeme bez sortimentu elektro náš život vůbec představit.

elektrické součástky

Všichni máme doma spoustu různých elektrospotřebičů. Některé nám svítí, některé vaří, některé hřejí, některé obstarávají zábavu a poučení. Některé nám nabízejí služby, které by nám jinak chyběly, některé nám usnadňují to, co by šlo jinak jenom těžko.

A proč nám vyhovuje právě elektro? Proč jsme kvůli tomu už dávno přestali používat jiné energie? Přece proto, že je elektřina ve všech ohledech dokonalá. Když se o ni staráme a jsme opatrní, není nebezpečná, a navíc je skoro vždycky dostupná, nezapáchá, nepřekáží. A čím jiným by se dalo tohle všechno nahradit? Asi ničím.

ekologická elektřina

Elektřinu tedy známe a používáme všude možně. Luxujeme díky ní, vozíme se s využitím elektrického pohonu, pereme, máme elektrické nářadí, ledničky a mrazáky, sporáky a ohromnou spoustu dalších věcí.

A to jediné, co nás může trápit, je její cena. Elektřina sice není drahá, ale když se jí spotřebovává moc, taky leze do peněz. A prý bude pořád dražší. A snad se to nakonec nepřežene. Bylo by smutné, kdybychom museli kvůli drahé elektřině přejít zase na pochodně a kamna na tuhá paliva, nebo sedět doma potmě.

Podobné příspěvky