Neplýtvejme jídlem

V posledních letech se na nás odevšad valí informace o tom, jak je naše planeta Země ničena člověkem. Člověk jen bere, ale nic nedává. Ale každý by měl planetě alespoň trošku pomoct, jak je v jeho silách. A v silách každého z nás je neplýtvat, a používat všeho jen takové množství, jaké skutečně potřebujeme a spotřebujeme. Měli bychom zhasínat světla, nepřetápět své domovy, zbytečně nepouštět teplou vodu. Měli bychom pít kohoutkovou vodu, a používat nejlépe suchý záchod. Ti nejlepší z nás se obejdou bez nové elektroniky každý rok, snaží se zbytečně nejezdit autem, a hlavně – neplýtvají jídlem. Jídlo je dar a luxus, a mělo by tak na něj být nahlíženo.

 

bedýnka ovoce zelenina

Lidé si bohužel s nástupem konzumu zvykli, že mají na výběr z mnoha výrobků několika výrobců. Pokud jim jídlo nechutná, prostě jej vyhodí. To je nejen neekonomické, ale především neuctivé vůči planetě. Spousta jídel je zabalena v nějakém obale, musí se vypěstovat nebo vyrobit, a všechno toto planetu vyčerpává. Lidé se snaží hledat cesty, jak jídlo nevyhazovat. Restaurace nebo třeba školy by rády věnovaly neprodaná a nevydaná jídla těm, kteří je spotřebují, ale někdy naráží na nesmyslnou legislativu, která toto přímo zakazuje.

bedýnka ovoce

Naštěstí se snaží alespoň potravinové řetězce pomoct v boji s plýtváním alespoň nějak. Skvělý krok udělal Lidl, který začal nabízet zákazníkům ovoce a zeleninu, které již nesmí nabízet zákazníkům za plnou cenu. Zpravidla jde o například lehce pomačkané jablko, svazek mrkve, z nichž se jedna musela vyhodit, nebo třeba krabička salátu, který má trvanlivost do dnešního dne.
V prodejnách najdete krabičky od ovoce a zeleniny o váze zhruba 2 kila. Obsahují nestandardní ovoce a zeleninu v dobré kvalitě. Nejde o nic shnilého, ani otlučeného. V každé bedýnce najdete něco – ovoce i zeleninu. Já v ní naposled našla jablka, pomeranče, lahůdkovou cibulku, cibuli, rukolu, rajčata, červenou řepu a ledový salát. To vše za 25 Kč. Byla jsem nadšená, protože všechno jsem hned spotřebovala.

Tuto snahu je ale třeba ocenit tím, že pokud na bedýnky natrefíte, je třeba si vzít jen tolik, kolik skutečně spotřebujete a nenechat její obsah zkazit. To by potom snaha jednoho z nejoblíbenějších řetězců v ČR neměla moc smysl. Každopádně tento nápad je skvělý, bedýnky už si našly mnoho zájemců, a plýtvání drahocenným jídlem se zase o něco omezí.

Podobné příspěvky